X
تبلیغات
امروز: شنبه 24 آذر 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

ارزیابی میزان رضایتمندی دانشجویان از آموزش اساتید

ارزیابی میزان رضایتمندی دانشجویان از آموزش اساتید دسته: روانشناسی و علوم تربیتی
بازدید: 7976 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 326 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 115

ورودی با کیفیت تری را برای مشتری دیگر خود که صنعت می باشد فراهم نمایند بهبود مستمر و

قیمت فایل فقط 85,000 تومان

خرید

ارزیابی میزان رضایتمندی دانشجویان از آموزش اساتید

ارزیابی میزان رضایتمندی دانشجویان از آموزش اساتید در دانشگاه آزاد کرج

**توجه**

1- این فایل توسط گروه مهندسین برتر(فایل یار) نگارش شده است استفاده از فایل فقط برای خریدار ان مجاز می باشد و هرگونه استفاده برای کسانی که فایل خریداری ننموده اند شرعا حرام و قابل پیگیری حقوقی می باشد.

2-این فایل دارای گارانتی ویرایش یک مرتبه  برای خریدار آن می باشد.

در فرمت ورد و قایل ویرایش با فونت نازنین 14 و فاصله بین خطوط یک سانتی متر

پرسشنامه سنجش رضایتمندی دانشجویان , سنجش میزان رضایتمندی دانشجویان , دانلود پایان نامه سنجش رضایتمندی دانشجویان , سنجش رضایتمندی دانشجویان , خرید پروژه های دانشجویی , دانلود مقاله سنجش میزان رضایتمندی دانشجویان دانشگاه ازاد کرج از اساتید , مقاله سنجش رضایتمندی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از اساتید دانشگاه

مقدمه

رضایت مندی نیز همانند نارضایتی شناختی متغیر است این اصطلاح  متغیر است این اصطلاح از زمان انتشار كتاب معروف گلمن(1995) به گونه ای گسترده به صورت بخشی از زبان روزمره در آمده و بحث های بسیاری را بر انگیخت . گلمن طی مصاحبه ای (1996) رضایت مندی را چنین توصیف می كند :

رضایت مندی دانشجو عام پیش بینی مقاومت دانشجو می باشد كه هر رضایت مندی از دروس و انجام كار او كمك به بشریت پیرامون خود می باشد .

مورنی و موریانی (1981)نیز عقیده دارند كه خانواده همچنین موجب می گردد تا دانشجو بتواند از عهده محیط فشارهای درونیش بر آید .

یافته های تحقیقاتی منو (1993) نشان می دهد كه علت بسیاری از نارضایتی های اجتماعی دانشجو را باید در نارسایی رابطه عاطفی دانشجو با خانواده یا جانشین او جستجوكرد . رضایت مندی احساسی است كه در اثر بر آورده شدن انتظارات یك فرد به وی دست می دهد .

رضایت مندی دانشجویان از دانشگاه محل تحصیل خود سبب می شود كه دانشجویان با علاقه و میل بیشتری به سمت دانشگاه و كلاس درس خود بیایند و چون در این محیط  احساس امنیت و آرامش می كند .

دانشگاههای ما، به دلیل گرفتاریها و مسائل گوناگون، كمتر فرصت این را داشته اند به نظرات دانشجویان، كه در حقیقت دریافت كنندگان اصلی آموزش عالی هستند، وقوف پیدا كنند و ملاحظه نمایند كه آیا آموزش عالی در راه صحیح و مناسب حركت می كند، یا آن كه چنین نیست و تلاشها فاقد جهت هستند.

یك رودخانه همیشه مسیر خودش را پیدا می كند و به دریا می ریزد، ما هم باید هدف و راه خودمان را پیدا كنیم، هدف اصلی همه انسانها خوشبخت زیستن است و لازمه خوشبختی خوب دانستن است و اگر دانشگاه می رویم به دلیل بهتر یاد گرفتن و خوشبخت شدن در زندگی است.

تمام سازمانهای آموزش دنیا باید از خودشان این سئوال را داشته باشند كه آیا ما می توانیم این كسانی را كه به این مراكز آمده اند راضی، موفق و در نهایت خوشبخت كنیم؟ این رسالت بزرگ در دست معلمین و استادان معظم ماست، بنابراین آشنا شدن با دیدگاهها و نظرات دانشجویان نسبت به یك استاد خوب كمك می كند تا استاد از دریچه چشم و عقاید دانشجو دیده شود. همانطور كه ملاحظه می شود دانشگاهها یكی از مراكز یا مجامع تبادل افكار، اطلاعات و مفاهیم در هر جامعه ای می باشد و میزان كار آیی استادان به نحوه آموزش آنها بستگی دارد، شناخت یك استاد خوب هم بستگی به شناخت ویژگیهای او دارد. معیارهای ارزشیابی فرمول از قبل تعیین شده و ثابت نیستند و در شرایط متفاوت آموزشی دستخوش تنوع و دگرگونی می شوند.

رضایت مندی دانشجو از اساتید موجب دلگرمی و تلاش او در درس شده و همین رضایت مندی آینده درخشان تر ی را برای او و جامعه رقم می زند، بنابراین این آگاهی از نظرات دانشجویان كه از سرمایه های ثابت و همیشگی هر نهاد آموزشی اند و اندیشیدن به تجارب و گرایش آنان ضرورت مهم دیگری است كه نمی توان از آن غافل بود، اطلاعات بدست آمده به میزان زیادی می تواند زمینه ای عینی و مشخص و روشن، بر حل بسیاری از مسائلی كه هم اكنون اكثر دانشگاهها ما با آن مواجهند فراهم آورد و مسئولان را بر پاره ای از مشكلات و نقاط ضعف والبته نقاط قوت در آموزش عالی واقف سازد و تغییراتی در برنامه های موجود به وجود آورد

بیان مسأله

دیر زمانی نمی گذرد که اقتصاددانان و دانشمندان توسعه به ضرورت و اهمیت نیروی انسانی موثر و کارا برای رشد و توسعه اقتصادی – اجتماعی جوامع پی بردند . به همین دلیل  تفکر درباره نظام آموزشی و تحولات آینده آن ، یکی از مهمترین وظایف برنامه ریزان و سیاست گذاران آموزش در همه کشور های جهان است . این روند رو به رشد تفکر و مسئولیت ، ناشی از این واقعیت است که گران بهاترین سرمایه و منبع طبیعی که هر جامعه برای نیل به آرمان ها و تامین آینده خود در اختیار دارد نیروی سازنده  فکری سرآمد است . و نظام آموزش عالی دستگاهی است که می تواند این نیروی سازنده را پرورش دهد.

واژه رضایت مندی به معنی خرسندی و خشنودی است. ارضاء، کامیابی، رضامندی، حال خوش نیز از معانی دیگر این کلمه است که در فرهنگ فلسفه و علوم اجتماعی آمده است (بریجانیان، 1381). از آنجا که رضایت مندی در ابعاد مختلف زندگی معنا می یابد می تواند با توجه به موضوع خاص خود، ارزش یافته و تعریف شود. مثلا رضایت مندی از زندگی زناشویی ممکن است با رضایت مندی دانشجو از استاد و یا رضایت مندی کارکنان یک سازمان از سازمان و رضایت مندی شغلی یا رضایت مندی شهروندان از سازمانهای مختلف کمی متفاوت باشد. بر این اساس تعاریف مختلفی از رضایت مندی بیان گردیده است.

از جمله محمد صادق مهدوی در کتاب خود در تعریف رضایت مندی در دایره المعارف فلسفه و روانشناسی این گونه آورده است که: رضایت مندی، خوشایندی برآمده از آگاهی به یک وضعیت راحت است که معمولا با ارضاء بعضی تمایلات خاص پیوند خورده است. از آنجا که رضایت مندی همراه خوشایندی است، لذا (اولا بوسیله منابع خوشایند کننده فطری محدود شده است. افراد خوشایندی را از ارضاء نیازهای فیزیولوژیک (رده پایین) بدست می آورند، اما رضایت مندی را از احساسات آگاهانه جهت دار و با دلیل مثل دوستی، تلاشهای عقلانی، موفقیت در یک نقشه حساب شده و غیره بدست می آورند. بنابراین می توان از رضایت مندی اخلاقی و رضایت مندی زیباشناسانه صحبت کرد. در حالی که، خوشایندی برای آن مناسب نیست. ثانیا اینکه، رضایت مندی بوسیله درجه ای نسبی از ادراک آگاهانه ای که از حالت خوشایندی و یا موضوع اش بدست می آید، محدود می شود)، خوشایندی ممکن است به رضایت مندی تبدیل شود، افراد رضایت مندی را در فکر کردن بر وضعیتی که در وهله اول از خوشایندی برای آنها حاصل می شود، بدست می آورند. (مهدوی، 1375: 17-16)

این تعریف تا حدود زیادی بر بعد شناختی رضایت مندی تاکید می کند. یعنی اینکه حالت خوشی برآمده از نیاز، رضایت مندی را به دنبال ندارد بلکه ارزیابی شناختی از حالت ارضاء؟ نیاز و خود نیاز و اهداف بلند مدت مربوط به آن، رضایت مندی را بدست می آورد. به عبارت دیگر، رضایت مندی از تعادل بین حالات خوشایند کننده احساسی و کندوکاوهای عقلانی در افراد ایجاد می گردد. از نظر اتکینسون، آدمیان معیارهایی برای رفتار یا عملکرد خود تعیین می کنند و بر حسب درجه همخوانی رفتارهای خود با آن معیارها به شیوه رضایت مندی مندانه یا نا رضایت مندی مندانه واکنش نشان می دهند. (مهدوی، 1375: 17-16 به نقل از اتکینسون، 1367: 57)

بنابراین می توان گفت که اولا، همزمان با ارضاء نیازها حالت خوشایندی حاصل می شود. ثانیا، رضایت مندی با ادراک آگاهانه از حالت خوشایندی همراه می باشد. و ثالثا، ادراک آگاهانه در پرتو درجه انطباق بین معیارهای افراد و وضعیت موجود حاصل می شود که رضایت مندی مورد نظر محقق نیز همین است.

دانشجو به عنوان مهم ترین مشتری دانشگاه قلمداد می شود. بنابراین بررسی ابعاد مختلف زندگی دانشجویان جهت برنامه ریزی های مختلف برای مدیران دانشگاه ها امری ضروری به نظر می رسد. با بررسی هر چه دقیقتر متغیرهای تاثیر گذار بر عملکرد دانشجویان، مدیران دانشگاه ها خواهند توانست ورودی با کیفیت تری را برای مشتری دیگر خود که صنعت می باشد فراهم نمایند. بهبود مستمر و ارتباط دائم این سه ضلع مثلث علمی کشور یعنی دانشجو، دانشگاه و صنعت منجر به توانایی علمی بیشتر و در بلند مدت توسعه علمی کشور خواهد شد.

مفهوم دانشجو به عنوان مهم ترین مشتری دانشگاه اصطلاح نوینی نمی باشد.گرافورد (1991) برای اولین بار این اصطلاح را 16 سال پیش مطرح کرد.محققان دیگری نیز این مفهوم را به کار گرفته اند(هیل 1995). همچنین با در نظر گرفتن این نکته که دانشجویان شرکای دانشگاه در فرآیند یادگیری می باشند در خواهیم یافت چنین ارتباطی (دانشجو، دانشگاه) به شفافیت و وضوح سایر ارتباطات تجاری نمی باشد. با توجه به این که دانشجو به عنوان مشتری دانشگاه مطرح می شود،تصمیمات این مشتریان دانشگاه تحت تاثیر تصمیمات دانشگاه برای مشتریان خویش قرار خواهد گرفت. رضایت می تواند به عنوان تجربه ای از تکمیل یک پیامد مورد نظر تعریف شود. رضایت در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها به عنوان یک مقیاس اثربخش مورد توجه قرار می گیرد،بدینگونه که دانشگاه هایی که در فراهم کردن خدمات ایده آل موفق عمل کرده اند،رضایت را به عنوان یک عامل استراتژیک برای ماموریت، اولویت و برنامه هایشان برای آینده مد نظر قرار داده اند(تلفورد و ماسون،2005) . مفاهیم اخذ شده و تجربیات دانشجویان از تسهیلات،برنامه ها و خدمات به دانشجویان جرئت می دهد تا در فرایندهای آموزشی و تحصیلی مشارکت داشته باشند.ادراکات دانشجویان از برنامه ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی می تواند فعالیت های توسعه کیفیت را برای حوزه های خاص خدماتی فراهم کند(مک کالوف و گرملر،1999) .این مساله همچنین به اداره کنندگان و مدیران دانشگاهی کمک می کند تا کیفیت برنامه ها و خدمات حمایتی دانشگاه را ارزیابی کنند(ساندرز و چان،1996).رضایت و نارضایتی از برنامه ها و تسهیلات تحت تاثیر انتظارات قبلی از سطح کیفیت قرار دارد(اکینچی وسیگالا،2004). مک کالوف و گرملر(1999) معتقدند که رضایت مستقل از محصول نیست و دانشجویان همچون مشتریان یک سرمایه گذاری مستقیم در محصولی که به دنبال آن هستند دارند و در فرایندهای ایجاد و برقراری خدمت درگیر هستند.هاروی و گرین(1993)  می گویند که راههای زیادی برای تعریف کیفیت در آموزش عالی وجود دارد که به تعهد ذی نفعان نسبت به کیفیت و کل فرهنگ دانشگاه بستگی دارد. زیسامل و بیتنر(1996) پیشنهاد می کنند که اجتماعی کردن سازمانی از جمله مهارت های ارتباطی کارکنان،آگاهی از برنامه ها،قوانین و مقررات و تعامل موثر بین کارکنان و دانشجویان به درک صحیح خدمت طراحی شده و در حقیقت به رضایت بیشتر در مورد خدمات کمک می کند.

اهداف پژوهش

هدف اصلی:

ارزیابی میزان رضایت مندی دانشجویان از آموزش  اساتید در دانشگاه آزاد کرج

اهداف فرعی:

1- بررسی و مقایسه میزان رضایت مندی دانشجو از اساتید در ابعاد مختلف.

2- بررسی و مقایسه رضایت مندی دانشجو از اساتید با توجه به ویژگیهای فردی دانشجویان.

3- بررسی و مقایسه رضایت مندی دانشجو از اساتید در بین رشته های مختلف.

4- بررسی وجوه تشابه و تمایز میزان رضایت مندی با متغیرهای مستقل تحقیق.

5- بررسی رابطه همبستگی بین متغیرهای مستقل و وابسته تحقیق.

,رضایتمندی,دانشجویان, رضایت از زندگی , رضایت از تحصیل,رضایتمندی,دانشجویان,اساتید

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                                 صفحه

فصل 1-    کلیات پژوهش.... 13

1-1-    مقدمه………. 14

1-2-    بیان مسأله. 15

1-3-    اهمیت و ضرورت پژوهش.... 18

1-4-    اهداف پژوهش.... 19

1-5-    فرضیات تحقیق.. 20

1-6-    سوالات تحقیق.. 20

1-7-    متغیرهای پژوهش.... 21

1-8-    تعریف عملیاتی متغیرها 21

فصل 2-   ادبیات پژوهش.... 3

2-1-    مقدمه......... 4

2-2-    ارزشها....... 4

2-3-    انواع ارزش   4

2-4-    نگرشها..... 5

2-5-    انگیزش...... 5

2-6-    نظریه های انگیزش.... 7

2-7-    تئوریهای محتوایی.. 7

2-8-    تئوریهای فرآیندی.. 9

2-9-    انواع نگرش.... 12

2-10-  انگیزه های اولیه. 13

2-11-  انگیزه های ثانویه. 14

2-12-  انگیزه و رفتار 15

2-13-  انگیزه و پیشرفت تحصیلی.. 15

2-14-  عوامل انگیزشی و پیشرفت تحصیلی.. 16

2-15-  ماهیت و محتوای برنامه های آموزشی.. 16

2-16-  جنسیت و تواناییهای تحصیلی.. 17

2-17-  جنسیت و عملکرد تحصیلی.. 19

2-18-  کند وکاو رابطه دانشجو و استاد. 25

2-19-  وظایف استاد و  دانشجو نسبت به هم.. 27

2-20-  ویژگی های استاد و دانشجو. 28

2-21-  تعهد و مسئولیت استاد و دانشجو در قبال هم.. 29

2-22-  رفتار استاد و انگیزه تحصیلی.. 29

2-23-  ارتباط انگیزه و پیشرفت تحصیلی.. 33

2-24-  انگیزه پیشرفت و جنسیت... 34

2-25-  ارتباط انگیزه پیشرفت و فرهنگ جامعه. 34

2-26-  ارتباط انگیزه پیشرفت و یادگیری و عملکرد. 34

2-27-  پیشینه تحقیق.. 35

2-27-1-   تحقیقات انجام شده در داخل كشور : 35

2-27-2-   نقد و بررسی تحقیقات انجام شده 42

فصل 3-   روش پژوهش.... 44

3-1-    مقدمه........ 44

3-2-    روش تحقیق.. 45

3-3-    جامعه آماری تحقیق.. 45

3-4-    حجم نمونه. 45

3-5-    شیوه نمونه گیری.. 46

3-6-    روش گردآوری اطلاعات... 47

3-7-    پیش آزمون، روایی و پایایی.. 48

3-8-    روش های تجزیه و تحلیل داده ها 48

فصل 4-   تجزیه و تحلیل داده ها 50

4-1-    مقدمه........ 51

4-2-    توصیف متغیر وابسته. 63

4-3-    آزمون همبستگی و جدول توافقی بین متغیرهای مستقل و وابسته. 65

4-4-    مقایسه ابعاد رضایت مندی در بین رشته های مختلف... 76

فصل 5-   بحث و نتیجه گیری.. 90

5-1-    مقدمه........ 90

5-2-    پیشنهادات... 91

5-3-    محدودیتها 92

فهرست جداول

جدول‏1‑1تعاریف مفهومی و عملیاتی متغیرهای تحقیق.. 20

دنباله جدول‏1‑2تعاریف مفهومی و عملیاتی متغیرهای تحقیق.. 1

جدول‏3‑1آمار بدست آمده از بخش آموزش دانشگاه (رشته ها و گرایشهای مختلف) 46

جدول‏4‑1جنس پاسخگویان.. 51

جدول‏4‑2 سن پاسخگویان.. 52

جدول‏4‑3   رشته تحصیلی پاسخگویان.. 53

جدول‏4‑4 ترم پاسخگویان.. 54

جدول‏4‑5 مقطع پاسخگویان.. 55

جدول‏4‑6 معدل ترم گذشته پاسخگویان.. 56

جدول‏4‑7 وضع اشتغال پاسخگویان.. 57

جدول‏4‑8 وضع تاهل پاسخگویان.. 57

جدول‏4‑9 شغل پدر پاسخگویان.. 58

جدول‏4‑10 تحصیلات پدر پاسخگویان.. 59

جدول‏4‑11 شغل پاسخگویان.. 60

جدول‏4‑12 تحصیلات مادر پاسخگویان.. 61

جدول‏4‑13محل سکونت دائمی پاسخگویان.. 62

جدول‏4‑14 رضایت از اساتید. 63

جدول‏4‑15مقایسه ابعاد متغیر وابسته. 64

جدول‏4‑16رضایت مندی و جنس.... 65

جدول‏4‑17رضایت مندی و سن.. 65

جدول‏4‑18 رضایت مندی و رشته تحصیلی.. 66

جدول‏4‑19رضایت مندی و ترم تحصیلی.. 68

جدول‏4‑20رضایت مندی و مقطع تحصیلی.. 68

جدول‏4‑21رضایت مندی و معدل تحصیلی.. 69

جدول‏4‑22رضایت مندی و وضع اشتغال.. 70

جدول‏4‑23رضایت مندی و وضع تاهل.. 71

جدول‏4‑24رضایت مندی و وضع شغل پدر 72

جدول‏4‑25رضایت مندی و تحصیلات پدر 73

جدول‏4‑26رضایت مندی و شغل و تحصیلات مادر 74

جدول‏4‑27رضایت مندی و محل سکونت... 75

فهرست شکل­ها

شکل ‏4‑1 جنس پاسخگویان.. 51

شکل ‏4‑2نمودار سن دانشجویان.. 52

شکل ‏4‑3نمودار ترم دانشجویان.. 54

شکل ‏4‑4نمودار مقطع دانشجویان.. 55

شکل ‏4‑5 معدل ترم گذشته پاسخگویان.. 56

شکل ‏4‑6 وضع اشتغال پاسخگویان.. 57

شکل ‏4‑7 وضع تاهل پاسخگویان.. 58

شکل ‏4‑8 شغل پدر پاسخگویان.. 59

شکل ‏4‑9 تحصیلات پدر پاسخگویان.. 60

شکل ‏4‑10 محل سکونت دائمی پاسخگویان.. 62

شکل ‏4‑11 مقایسه ابعاد متغیر وابسته. 64

شکل ‏4‑12 رشته پرستاری.. 76

شکل ‏4‑13 رشته زبان و ادبیات انگلیسی – كاردانی.. 77

شکل ‏4‑14 رشته آموزش ابتدایی-كاردانی.. 78

شکل ‏4‑15 رشته كاردانی علمی كاربردی كامپیوتر. 78

شکل ‏4‑16  رشته علوم اجتماعی-مردم شناسی.. 79

شکل ‏4‑17 رشته علوم اجتما عی – پزوهشگری.. 79

شکل ‏4‑18 رشته مهندسی شیمی –طراحی فرآیند نفت... 80

شکل ‏4‑19 رشته مهندسی شیمی كاربردی.. 81

شکل ‏4‑20  رشته مهندسی شیمی- صنایع غذایی.. 81

شکل ‏4‑21  رشته مهندسی شیمی – صنایع گاز 82

شکل ‏4‑22 رشته مهندسی مكانیك خودرو 82

شکل ‏4‑23 رشته مهندسی شیمی صنایع شیمیایی معدنی.. 83

شکل ‏4‑24 رشته كاردانی فنی مكانیك تاسیسات... 84

شکل ‏4‑25 رشته تكنولوژی مواد غذایی.. 84

قیمت فایل فقط 85,000 تومان

خرید

برچسب ها : ارزیابی میزان رضایتمندی دانشجویان از آموزش اساتید , رضایتمندی دانشجویان از آموزش اساتید , رضایتمندی دانشجویان , رضایتمندی دانشجویان , آموزش اساتید , ارزیابی رضایتمندی , ارزیابی رضایتمندی دانشجویان , روانشناسی , فایل یار , میزان رضایتمندی دانشجویان از اساتید , پرسشنامه سنجش رضایتمندی دانشجویان , سنجش میزان

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر